Aktualności

Co u nas słychać?

Aktualności

11-13 grudnia 2023

Galą Konkursu Piw Rzemieślniczych „Kraft Roku” zakończyliśmy tegoroczną edycję Sympozjum Piwowarów. W dniach od 11 do 13 grudnia spotkaliśmy się ponownie w Klubie Studio w Krakowie.

Sympozjum Piwowarów to, organizowane corocznie przez nasze Stowarzyszenie, spotkanie piwowarów i osób związanych z piwowarstwem rzemieślniczych łączące spotkanie w swobodnej atmosferze z profesjonalną konferencją branżową prezentującą ciekawe i aktualne treści przez mówców z Polski i zagranicy. W tym roku swoje inspirujące prelekcje wygłosiło 17 gości, a wśród uczestników mieliśmy przedstawicieli blisko 70 browarów. Tegoroczne Sympozjum wsparło kilkunastu Sponsorów. Wszystkim uczestnikom, prelegentom i sponsorom serdecznie dziękujemy.

Widzimy się ponownie w przyszłym roku!

3 grudnia 2023

Do naszego Stowarzyszenia przystąpił Browar Grodzisk.

Browar Grodzisk, wskrzeszony w historycznej lokalizacji, to unikalny mariaż historii polskiego piwowarstwa i nowofalowych eksperymentów. Jako miejsce narodzin piwa grodziskiego, jedynego rdzennie polskiego stylu piwa, krzewimy wiedzę na jego temat na całym świecie, dzieląc się dostępem do technologii produkcji oraz surowców. Organizujemy Grodziski Konkurs Piw Domowych, którego laureaci warzą z nami co roku zwycięską wariację na temat grodzisza. Mimo historycznych korzeni nie stronimy od nowej fali, warząc m.in. White IPA z herbatą sencha Earl Grey czy Bezalkoholowe Ale wzbogacone naturalnymi przecierami z mango, marakui i calamansi.

Serdecznie witamy!

28-30 listopada 2023
W tym roku po raz pierwszy wystawiliśmy stoisko PSBR na największych targach piwowarskich w Europie – BrauBeviale w Norymberdze – i z tych trzech dni intensywnej promocji polskiego kraftu jesteśmy bardzo zadowoleni.
Nasze stoisko okazało się sporym sukcesem, przyciągając od rana do wieczora tłumy targowych gości zainteresowanych polskimi piwami rzemieślniczymi. Przez trzy dni targów rozlaliśmy blisko 1500 butelek i puszek piw naszych Członków, bezustannie opowiadając o polskiej scenie rzemieślniczej i polskich browarach kraftowych. Wszystko, czym częstowaliśmy spotykało się ze sporym uznaniem, a prezentowane przez nas piwa pokazały kunszt i kreatywność polskich piwowarów. Pozytywne zdumienie budziła różnorodność i wysoka jakość prezentowanych przez nas piw. Dla wielu odwiedzających nas gości był to z pewnością pierwszy tak szeroki kontakt z polskim piwem rzemieślniczym i w kwestii popularyzacji i promocji polskiego kraftu z pewnością zrobiliśmy dobrą robotę.
Oprócz stoiska, w trakcie targów przeprowadziliśmy trzy komentowane degustacje piw Członków Stowarzyszenia w ramach Craft Drinks Area, zgromadziły każdorazowo więcej chętnych niż przewidzieli organizatorzy.
20 listopada 2023

Jest nas znowu więcej! Do wspólnej sprawy przyłącza się Browar Tarnobrzeg, od dziś nowy członek Stowarzyszenia!

Browar Tarnobrzeg to powstały w 2017 roku browar rzemieślniczy, założony przez trzech pasjonatów i praktyków – Michała Wójcika, Rafała Ruszkiewicza i Kamila Burdzy. Browar mieści się w odbudowanych pomieszczeniach starego browaru tarnobrzeskiego, funkcjonującego przez 120 lat, aż do zamknięcia w 1979 roku. Pasja, talent i zaangażowanie założycieli przyczyniły się do odtworzenia produkcji piwa w nowej, odświeżonej formie w myśl filozofii tworzenia piwa naturalnymi metodami z najlepszych składników.

Serdecznie witamy w gronie członków!

15 listopada 2023

Nasze Stowarzyszenie powiększa się po raz kolejny. W poczet członków wstąpił Browar Sady. Oto jak sami o sobie piszą:

Browar Sady to browar spod Poznania. Na polskiej scenie rzemieślniczej od 2018 roku. Powstał od zera, na bazie wiedzy zdobytej z książek i wizyt w innych browarach w Polsce i za granicą. Duże garnki, rozlew butelek, puszek, beczek. W swoim portfolio mamy zarówno piwa klasyczne jak i nowofalowe. Nie boimy się eksperymentować. Nazwami piwa nawiązujemy trochę do stylu piwa, trochę do stylu życia. Uwielbiamy wyjazdy, targi, plenery podczas których możemy zbijać piątki z fanami dobrego piwa!

Witamy na pokładzie!

6 listopada 2023
Z satysfakcją możemy ogłosić, że nasze Stowarzyszenie weźmie czynny udział w tegorocznych targach Brau Beviale 2023, odbywających się w dniach 28-30 listopada w Norymberdze i to w dwóch formatach. W ramach Craft Drinks Area przeprowadzimy trzy komentowane degustacje, po jednej każdego dnia targów, w trakcie których zaprezentujemy i omówimy łącznie 18 polskich piw kraftowych. Degustacje poprowadzi Marek Kamiński, Prezes naszego Stowarzyszenia i międzynarodowy sędzia piwny. W trakcie targów działać będzie też stoisko naszego Stowarzyszenia, gdzie przez całe trzy dni częstować będziemy odwiedzających piwami członków naszego Stowarzyszenia. Dodatkowo, na stoisku Private Brauereien Bayern, Marek Kamiński poprowadzi prezentację na temat piwa grodziskiego wraz z degustacją.
Trzy dni na targach w Norymberdze aktywnie poświęcimy promocji polskich piw rzemieślniczych, a w środę weźmiemy też udział w ceremonii wręczenia medali w tegorocznym konkursie European Beer Star i mamy cichą nadzieję na kilka medali dla Polski, w tym dla naszych członków.
12 października 2023
Ruszyła rejestracja uczestników tegorocznej edycji Sympozjum Piwowarów, które odbędzie się w dniach 11-13 grudnia w Krakowie. Przygotowujemy dla Was interesujące wykłady, poszerzające wiedzę lub utrwalające wiadomości, przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń z innymi osobami pracującymi w naszej branży, możliwość odświeżenia lub nawiązania nowych kontaktów z dostawcami surowców, sprzętu, usług i technologii dla naszej branży, nieformalne punkty programu, w czasie których możemy się lepiej poznać i wspólnie pobawić, uczestnictwo w Gali Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku.
Na wydarzenie zapraszamy przede wszystkim piwowarów zawodowych, ale też właścicieli i osoby pracujące w browarach. Otwieramy się również na piwowarów-amatorów i na osoby, które dopiero chcą rozpocząć tę drogę kariery.Szczegóły znajdziecie w wydarzeniu SYMPOZJUM PIWOWARÓW 2023.
Link do rejestracji: https://bit.ly/SP2023-formularz
18-20 września 2023

W dniach 18-20 września w Wiśle odbyło się tegoroczne Jesienne Spotkanie Browarników. Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia, Marek Kamiński, wziął udział w debacie „Forum piwowarskie: Perspektywy dla polskich browarów” prowadzonej przez Pana Marcina Cyganiaka, dyrektora komercyjnego NIELSENIQ, a w trakcie konferencji z prezentacjami wystąpiło kilku członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

5 września 2023

Miło nam poinformować, że w ostatnim czasie grono PSBR poszerzyło się o kolejny browar! Na pokładzie witamy załogę Browaru Gryfus, rodem ze Szczecina.
Historia Gryfusa sięga 2012 roku i piwowarstwa domowego, które po latach przerodziło się w działalność rzemieślniczą na większą skalę. Członkowie browaru warzą piwa nowofalowe, pokazujące nowe trendy piwowarskie oraz – jak podkreślają – takie, które sami lubią pić.
Bardzo cieszymy się, że jesteście z nami! 🙂

15 sierpnia 2023
Dzisiaj dostarczyliśmy do Norymbergi piwa polskich browarów rzemieślniczych biorące udział w konkursie European Beer Star. Nasze Stowarzyszenie zorganizowało zbiórkę i sfinansowało wysyłkę piw na konkurs, a browary biorące udział w naszej wspólnej wysyłce uzyskały rabat na opłatę konkursową w wysokości 20%.
Z ogromną satysfakcją możemy poinformować, że dzięki naszym staraniom w tej odsłonie konkursu weźmie udział rekordowe 48 piw z Polski! Jeszcze nigdy w historii konkursu nie zgłoszono do niego tyle piw z naszego kraju!
Teraz dostarczone przez nas piwa poczekają w ciemnych i chłodnych warunkach do połowy września na ocenę przez sędziów.
Dziękujemy wszystkim browarom, które wzięły udział w naszej akcji! Trzymamy kciuki za wszystkie polskie piwa!
20 czerwca 2023

Dzisiaj odbyliśmy coroczne zwyczajne Walne Zebranie Członków naszego Stowarzyszenia, poświęcone przede wszystkim kwestiom sprawozdawczym, w tym zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za 2022 rok wraz ze sprawozdaniem Zarządu z działalności Stowarzyszenia oraz sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej. W trakcie obrad członkowie jednogłośnie przyjęli wszystkie przedstawione sprawozdania oraz udzielili absolutorium ze sprawowanych funkcji przez wszystkich członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Druga część Zebrania została poświęcona dyskusji nad bieżącymi sprawami Stowarzyszenia oraz planami na przyszłość. Tym razem obrady gościł Browar Stu Mostów we Wrocławiu. Bardzo dziękujemy!

31 maja 2023
Tegoroczne Sympozjum Piwowarów odbędzie się w dniach 11-13 grudnia 2023 r., ponownie w krakowskim Klubie Studio i, tak jak w zeszłym roku, będzie połączone z organizowanym przez Browamator Konkursem Piw Rzemieślniczych oraz Galą Finałową Kraft Roku. Ponownie przygotowujemy dla Was atrakcyjny program merytorycznych prelekcji gości z Polski i zagranicy, którzy podzielą się z Wami wiedzą i doświadczeniem w zakresie najbardziej aktualnych problemów technologii i rynku piwowarskiego. Niebawem uruchomimy przyjmowanie zgłoszeń.
30 maja 2023

Dzisiaj odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami Verein der Unabhängigen Privatbrauereien Österreichs, organizacją zrzeszającą niezależne browary w Austrii. Przedmiotem rozmowy była propozycja utworzenia ogólnoeuropejskiej organizacji reprezentującej interesy małych niezależnych browarów przed organami Unii Europejskiej.

9 maja 2023

W dniu dzisiejszym skierowaliśmy kolejne pismo do Pana Janusza Kowalskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczące uregulowania definicji piwa i zagadnień powiązanych z taką definicją w przepisach krajowych. W obszernym piśmie wskazaliśmy na szereg argumentów przemawiających za bezzasadnością propozycji wprowadzenia do przepisów krajowych definicji piwa oraz wystąpiliśmy z wnioskiem o odstąpienie od dalszych dążeń do dodatkowego uregulowania definicji piwa w Polsce.

14 lutego 2023

Dzisiaj odbyliśmy kolejne robocze spotkanie w Krajowej Izbie Gospodarczej poświęcone problemowi uregulowania sprzedaży napojów alkoholowych z dostawą (tzw. sprzedaż online).

9 lutego 2023

Dzisiaj wzięliśmy udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień, który obradował m.in. w zakresie zmian w podstawie kalkulacji wymiaru podatku akcyzowego od piwa. Wszystkie organizacje rynku piwnego stanowczo opowiedziały się za utrzymaniem obecnego sposobu liczenia akcyzy od piwa.

2 lutego 2023

Dzisiaj odbyliśmy spotkanie w Krajowej Izbie Gospodarczej poświęcone problemowi uregulowania sprzedaży napojów alkoholowych z dostawą (tzw. sprzedaż online). W spotkaniu, poza przewodniczącym Krajowej Izby Gospodarczej, udział wzięli przedstawiciele branży piwowarskiej, winiarskiej i spirytusowej. Celem spotkania było wypracowanie planu działania w celu umożliwienia legalnej i bezpiecznej sprzedaży alkoholu online. W toku dyskusji ustaliliśmy, że wszystkie obecne branże popierają podjęcie prac nad propozycjami zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Punktem wyjścia będzie projekt, który został przygotowany w trakcie poprzedniego „podejścia do tematu” w 2022 roku. Przyjęliśmy również założenie, że wypracowane rozwiązania muszą uzyskać akceptację wszystkich uczestników prac.

2 lutego 2023

Dzisiaj odbyliśmy kolejne spotkanie z Ministrem Januszem Kowalskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone definicji piwa. Spotkanie miało dużo szerszy charakter niż poprzednie w październiku ubiegłego roku i, oprócz kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa oraz przedstawicieli wszystkich trzech organizacji producenckich rynku piwnego, zgromadziło też przedstawicieli IJHARS i Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności MRiRW. W trakcie spotkania wysłuchaliśmy prezentacji Ministerstwa wraz z propozycją definicji. Wszystkie trzy organizacje rynku piwnego opowiedziały się zdecydowanie przeciwko podejmowaniu tematu definicji piwa.

31 stycznia 2023

W powiązaniu z utworzeniem kategorii Grodziskie w międzynarodowym konkursie European Beer Star, nasze Stowarzyszenie wyszło do Członków z ofertą wspólnej wysyłki wszystkich piw zgłoszonych do konkursu. Chcemy zdjąć z Członków ten problem i oferujemy, że zbierzemy piwa w Polsce, przygotujemy skonsolidowaną wysyłkę paletową, którą dla Członków zrealizujemy na koszt Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że będzie to dodatkową zachętą by do konkursu zgłosić piwa grodziskie, portery bałtyckie i inne piwa.

20 stycznia 2023

W ramach poszerzenia naszej współpracy z jedynym w Polsce magazynem o piwie „Piwowar”, w tym roku wszystkim naszym członkom sfinansujemy prenumeratę 1 egzemplarza każdego numeru „Piwowara”. Wysyłki realizowane będą do browarów członkowskich bezpośrednio od wydawcy „Piwowara”.

12-14 grudnia 2022

W dniach 12-14 grudnia 2022 roku w Klubie Studio w Krakowie odbyło się Sympozjum Piwowarów Zawodowych, po raz pierwszy organizowane przez nasze Stowarzyszenie. W nowej lokalizacji i w nieco zmienionym formacie, Sympozjum zgromadziło ponad 150 uczestników w browarów rzemieślniczych z Polski i zagranicy, którzy mogli wysłuchać 17 merytorycznych prelekcji oraz wymienić się wiedzą, doświadczeniami i opiniami w trakcie dwudniowej integracji. W strefie wystawienniczej była okazja porozmawiać z naszymi Sponsorami i uzyskać próbki ich produktów.

14 listopada 2022

Dzisiaj odbyliśmy kolejne z zaplanowanych spotkań z Departamentem Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów poświęcone Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA). Nasze Stowarzyszenie jest uczestnikiem konsultacji branżowych w zakresie planowanej Ewidencji.

27 października 2022
Tegoroczna odsłona Sympozjum Piwowarów Zawodowych odbędzie się w dniach 12-14 grudnia w Krakowie, po raz pierwszy w rozszerzonej formule. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do wszystkich piwowarów zawodowych i osób pracujących we wszystkich browarach. Przygotowujemy program bogaty w części integracyjne, merytoryczne prelekcje, a na finał – Galę Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku. Otwieramy się też na możliwość uczestnictwa dla osób, które dopiero chcą dołączyć do naszej społeczności, czyli planują karierę zawodowego piwowara, chcą wybudować browar lub zainwestować w już istniejące przedsiębiorstwo. Wszystkie punkty programu odbędą się w odnowionym Klubie Studio, który oferuje idealną przestrzeń do komfortowego udziału w wykładach.
Link do rejestracji: https://bit.ly/SPZ22formularz
24 października 2022

Wspólnie z pozostałymi dwoma organizacjami rynku piwnego w Polsce – ZPPP Browary Polskie i Stowarzyszeniem Regionalnych Browarów Polskich – skierowaliśmy dzisiaj pismo do Pana Ministra Janusza Kowalskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Będące następstwem naszego spotkania z Panem Ministrem pismo jest wskazaniem działań, których podjęcie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyniosłoby pozytywne skutki dla browarów w obecnej, trudnej sytuacji ekonomicznej. Proponowane działania obejmują swoim zakresem: bezpieczeństwo energetyczne, wsparcie efektywnych rozwiązań w zakresie OZE oraz gospodarki obiegu zamkniętego, kwestie zaopatrzenia oraz wsparcia dla producentów kluczowych surowców browarniczych oraz potrzebę uregulowania zdalnej sprzedaży piwa jako stymulanta sprzedaży produktów wysokiej jakości, a nie narzędzie łatwiejszego dostępu do alkoholu.

17 października 2022

Jako część reprezentacji całego rynku piwnego w Polsce, odbyliśmy dzisiaj spotkanie z Panem Ministrem Januszem Kowalskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Spotkanie było poświęcone nawiązaniu roboczych kontaktów oraz wprowadzenie Pana Ministra w najpilniejsze dla browarów, w tym browarów rzemieślniczych, kwestie wymagające wsparcia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

14 października 2022
Dzisiaj odbyło się spotkanie organizowane przez Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Ministerstwie Finansów poświęcone Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA). Celem spotkania była prezentacja założeń dotyczących systemu CEWA, w szczególności odnoszącym się do sposobu prowadzenia niektórych ewidencji i dokumentacji kontroli, do prowadzenia których zobowiązane są podmioty z branży przemysłu piwowarskiego oraz procesów związanych z logowaniem do systemu, zarządzaniem uprawnieniami w systemie, zarządzaniem słownikami, miejscami prowadzenia działalności, ewidencjami.
Nasze Stowarzyszenie jest uczestnikiem konsultacji branżowych w zakresie planowanej Ewidencji.
26-28 września 2022

W dniach 26-28 września w Wiśle odbyło się tegoroczne Jesienne Spotkanie Browarników. Prezes Zarządu naszego Stowarzyszenia, Marek Kamiński, wystąpił z prezentacją bieżącej sytuacji w segmencie browarów rzemieślniczych oraz wziął udział w debacie prowadzonej przez Pana Prof. Aleksandra Poredę. Jednym z Gospodarzy Honorowych Spotkania był Browar Jastrzębie, członek naszego Stowarzyszenia, a w trakcie konferencji z licznymi prezentacjami wystąpiło kilku członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

8 września 2022

W zaprzyjaźnionym pubie Weźże Krafta w Krakowie, odbyliśmy dzisiaj coroczne zwyczajne Walne Zebranie Członków naszego Stowarzyszenia, poświęcone przede wszystkim kwestiom sprawozdawczym, w tym zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za 2021 rok wraz ze sprawozdaniem Zarządu z działalności Stowarzyszenia oraz sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej. W wyniku obrad członkowie jednogłośnie przyjęli wszystkie przedstawione sprawozdania oraz udzielili absolutorium ze sprawowanych funkcji przez wszystkich członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej. Druga część Zebrania została poświęcona dyskusji nad bieżącymi sprawami Stowarzyszenia oraz planami na przyszłość.

31 sierpnia 2022

Dzisiaj nabyliśmy prawa do imprezy „Sympozjum Piwowarów Zawodowych”, które począwszy od tegorocznej edycji organizowane będzie przez nasze Stowarzyszenie. W ten sposób PSBR staje się jedynym właścicielem praw do „Sympozjum Piwowarów Zawodowych”. Zabieramy się organizację Sympozjum – szczegóły już wkrótce!

20 lipca 2022

W odpowiedzi na pismo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpiliśmy z naszym stanowiskiem w zakresie opracowania definicji piwa na potrzeby produkcyjne i znakowania. Uważamy, że obecnie obowiązujące w tym zakresie w Unii Europejskiej i Polsce przepisy są wystarczające, a powszechnie przyjęta samoregulacja branży sprawia, że nie ma potrzeby dodatkowej regulacji na poziomie przepisów prawa.

8 lipca 2022

Dzisiaj uzyskaliśmy wpis Stowarzyszenia do Rejestru Przedsiębiorców KRS, co jest następstwem podjętej jeszcze w ubiegłym roku Uchwały Walnego Zebrania Członków o podjęciu działalności gospodarczej przez nasze Stowarzyszenie.

6 lipca 2022

Wraz z przedstawicielami Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce „Browary Polskie” i Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich odbyliśmy dzisiaj coroczne spotkanie z szefostwem Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów poświęcone wymianie informacji o bieżącej sytuacji branży piwnej oraz pracach toczących się i zaplanowanych w Ministerstwie Finansów w zakresie podatku akcyzowego.

18 maja 2022

W dniach 18-20 maja w Hotelu Kocierz odbywa się XX Szkoła Technologii Fermentacji organizowana co dwa lata przez Krakowską Szkołę Browarniczą przy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. We współpracy z naszym Partnerem – Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie prowadzącym Krakowską Szkołę Browarniczą – przygotowaliśmy atrakcyjne 30-proc. rabaty dla członków Stowarzyszenia na udział w tym wydarzeniu.

27 kwietnia 2022

Dzisiaj odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Roboczego ds. Branży Alkoholowej przy Radzie Przedsiębiorców działającej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Spotkanie było poświęcone wymianie informacji odnośnie przeprowadzonych działań w zakresie uregulowania sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych z dostawą poza punktem sprzedaży wskazanym w zezwoleniu oraz zaplanowaniu kolejnych aktywności w tym zakresie. Ponadto, omówiliśmy założenia do ustawy o opakowaniach kaucjonowanych.

Zespół Roboczy ds. Branży Alkoholowej został powołany z inicjatywy naszego Stowarzyszenia i pełni funkcję doradczą i opiniotwórczą dla Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

20 kwietnia 2022

Dzisiaj odbyliśmy spotkanie z CASE – Center for Social and Economic Research pracującym dla Komisji Europejskiej w sprawie oceny dyrektywy 92/92/84/EEC tj. zmiany przepisów UE dotyczących podatku akcyzowego od napojów alkoholowych. W trakcie spotkanie przekazaliśmy nasze stanowisko w zakresie utrzymania sposobu naliczania akcyzy na piwo na podstawie stopni Plato wraz z szeregiem argumentów za tym stojących.

5 kwietnia 2022

Dzisiaj odbyliśmy spotkanie z zespołem Departamentu Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów poświęcone zmianom w akcyzie, w szczególności w kontekście jej dalszych planowanych podwyżek. Przedstawiliśmy stanowisko naszego środowiska i, kolejny raz, zaapelowaliśmy o wstrzymanie dalszych podwyżek akcyzy w sytuacji konieczności odbudowy branży po pandemii.

24 marca 2022

Podczas tegorocznej wiosennej edycji Warszawskiego Festiwalu Piwa wystawiliśmy stoisko naszego Stowarzyszenia w strefie NGO. Zebraliśmy doświadczenia takiej formy aktywności Stowarzyszenia i przygotowaliśmy na tę okazję materiały, które pozwolą nam sprawnie wystawić się w podobny sposób na innych eventach.

22 lutego 2022

Dzisiaj odbyliśmy spotkanie z Ministrem Klimatu i Środowiska poświęcone projektowanym zmianom przepisów w zakresie systemu opakowań kaucjonowanych. Wysłuchaliśmy prezentacji zespołu Ministra, zapoznaliśmy się z założeniami ustawy i przekazaliśmy nasze pierwsze uwagi do założeń. Z kompleksową oceną i opinią czekamy do czasu publikacji projektu ustawy.

6 grudnia 2021

Wspólnie z dwoma pozostałymi organizacjami branży piwowarskiej w Polsce wystąpiliśmy do Ministra Finansów oraz Przewodniczącego i Członków Podkomisji Stałej do monitorowania systemu podatkowego z wnioskiem o uwzględnienie poprawki do projektu ustawy o zmianie ustawy i podatku akcyzowym polegającej na przesunięciu daty wejścia w życie zmiany sposobu obliczania akcyzy dla piwa w taki sposób, aby nowa regulacja zaczęła obowiązywać w tym samym okresie co inne przepisy projektu ustawy czyli od 2023 roku. Rzecz dotyczy zmiany metody pomiaru stopni Plato polegającej na wliczaniu do podstawy obliczania akcyzy wszystkich składników, w tym również składników dodanych po zakończeniu fermentacji (np. soki, pulpy owocowe itp.).

1 grudnia 2021

Po ubiegłorocznej przerwie wraca Konkurs Piw Rzemieślniczych „Kraft Roku„, czyli największy konkurs piw rzemieślniczych w Polsce, które nasze Stowarzyszenie objęło Patronatem. W tym roku w dniach 1-4 grudnia międzynarodowe jury sędziowskie oceni rekordowe 652 piwa ze 116 browarów!

Ogłoszenie wyników odbędzie się 11 grudnia w Rzeszowie wraz z transmisją online.

10 listopada 2021

Dzisiaj na polskim rynku ukazała się książka autorstwa Jurka Gibadło „Wybierz sobie piwo. Przewodnik po stylach piwnych”. Książka przybliża style piwa, ich wyznaczniki, cechy charakterystyczne, historię, a także najlepsze przykłady spośród piw polskich i zagranicznych. Stowarzyszenie z przyjemnością zostało Partnerem branżowym tej publikacji.

25 października 2021

Reklamę Znaku „Piwo kraftowe” zamieściliśmy też w corocznym dodatku specjalnym „Przemysłu Fermentacyjnego i Owocowo-Warzywnego” – „Piwa Regionalne 2021” – który w nakładzie 2500 egz. ukazał się w październiku.

23 października 2021

W odbywającej się dzisiaj w Poznaniu III Konferencji Producentów Cydrów Rzemieślniczych, z ramienia Stowarzyszenia wziął udział Marek Kamiński, który wystąpił z prezentacją na temat Znaku „Piwo kraftowe”.

21 października 2021

W ramach działań promocyjnych na rzecz Znaku „Piwo kraftowe”, w październikowym numerze magazynu „Szef Kuchni” ukazała się reklama Znaku. „Szef Kuchni” to specjalistyczny magazyn ogólnopolski skierowanych do branży gastronomicznej, dystrybuowany w nakładzie 10 tys. egzemplarzy bezpośrednio do ściśle wyselekcjonowanej grupy odbiorców – szefów kuchni, właścicieli i kadry kierowniczej restauracji, lokali gastronomicznych, firm cateringowych, a także do szkół gastronomicznych i hotelarskich.

15 października 2021

Nawiązaliśmy współpracę z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie prowadzącym Krakowską Szkołę Browarniczą. W ramach współpracy Członkowie Stowarzyszenia oraz wszyscy pracownicy zrzeszonych browarów będą mogli korzystać ze specjalnych zniżek na ofertę KSB.
Browary należące do Stowarzyszenia otrzymują w ramach partnerstwa z Krakowską Szkołą Browarniczą:
35% stałego rabatu na wszystkie szkolenia piwowarskie, których ofertę można obserwować pod linkiem: https://ksb.edu.pl/szkolenia
15% stałego rabatu na analizę piwa (stężenie alkoholu, ekstraktu rzeczywistego i ekstraktu brzeczki podstawowej, goryczki, próby przechowalnicze piwa, czystość mikrobiologiczna)
20% rabatu na udział w największej we wschodniej Europie, międzynarodowej konferencji naukowej o tematyce browarniczej – Szkoła Technologii Fermentacji, którą KSB organizuje w maju przyszłego roku (liczba miejsc jest ograniczona). Więcej szczegółów: https://sztf.edu.pl/2022
Powyższa oferta jest pierwszym krokiem naszej współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Wspólnie z zespołem KSB pracujemy nad kolejnymi wspólnymi działaniami.

15 października 2021

W dniach 14-15 października 2021 r. w Krakowie odbyły się Jesienne Spotkania Browarników. W trakcie konferencji w debacie „Browar wobec zmian” z ramienia naszego Stowarzyszenia udział wziął Marek Kamiński.
Dyskutowano na temat reagowania na zmiany prawne i rządowe, przygotowania zakładu na działania kryzysowe, realnego wpływu pandemii Covid-19 na branżę, jak znaleźć miejsce na rynku w obliczu rosnącej konkurencji oraz jak nadążyć za zmieniającymi się potrzebami konsumenta.

29 września 2021

W dniu 29 września 2021 r. odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Zdrowia, na którym wysłuchaliśmy informacji na temat wpływu polityki akcyzowej dotyczącej wyrobów alkoholowych i tytoniowych na prozdrowotne zachowania konsumentów, przedstawionej przez Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

15 września 2021

W dniach 13-15 września wzięliśmy udział w Polskim Kongresie Browarniczym w Rzeszowie, w trakcie którego z prezentacją na temat bieżącej sytuacji rynkowej browarów rzemieślniczych wystąpił Marek Kamiński.
W trakcie Kongresu przedstawiciele trzech organizacji branży piwowarskiej w Polsce podpisali wspólny „Apel w obronie polskiego piwowarstwa” w odpowiedzi na wzrost pełnej kłamstw i manipulacji działalności lobbingowej przemysłu spirytusowego.

9 września 2021

Wspólnie z pozostałymi organizacjami branży piwowarskiej w Polsce, przygotowaliśmy informację prasową z protestem przeciwko nieuczciwemu lobbingowi koncernów spirytusowych. W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciele branży spirytusowej publicznie zasugerowali, że gotowy jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zakładający rzekomo drastyczne podniesienie akcyzy na piwo. Zachowania wprowadzające w ten sposób w błąd opinię publiczną uznajemy za skandaliczne i nieakceptowalne.

29 lipca 2021

Wspólnie z pozostałymi dwoma organizacjami branży piwowarskiej w Polsce, ogłosiliśmy publicznie stanowisko w sprawie raportu Instytutu Jagiellońskiego pt. „Polska zalana piwem. Analiza ewolucji modelu spożycia alkoholu w Polsce – przyczyny i skutki”.
Jako przedstawiciele trzech organizacji sektora piwowarskiego, reprezentujących wszystkie kategorie polskiego rynku piwa – od browarów rzemieślniczych, poprzez browary regionalne po największych producentów, stanowczo sprzeciwiamy się tezom pełnego manipulacji i przekłamań raportu stworzonego przez Instytut Jagielloński, na zlecenie Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Raport jest kolejną odsłoną realizowanej od kilku lat przez przemysł spirytusowy kampanii wymierzonej przeciwko branży piwowarskiej, mającej na celu zmianę modelu konsumpcji alkoholu w Polsce i powrót do czasów, gdy w naszym kraju dominowało spożycie wódki.

20 lipca 2021

Nasze Stowarzyszenie powiększa się po raz kolejny. Wśród członków Stowarzyszenia witamy Antybrowar!

16 czerwca 2021
Dzisiaj w Krakowie odbyło się coroczne Walne Zebranie Członków naszego Stowarzyszenia. Poza częścią sprawozdawczą, dyskutowaliśmy o bieżących i przyszłych działaniach Stowarzyszenia i dokonaliśmy wyboru członków zarządu i komisji rewizyjnej na nową kadencję. Decyzją Walnego, dotychczasowy Zarząd w osobach Marek Kamiński, Piotr Sosin, Ziemowit Fałat i Grzegorz Ziemian wybrany został na kolejną kadencję, a w skład Komisji Rewizyjnej weszli Marek Puta, Mateusz Górski i Piotr Piekarski. Gratulujemy!
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za przyjazd, a Nowy Kraftowy za gościnę!
Kilkugodzinne owocne obrady kontynuowaliśmy przy piwie w pubie Szklanki 🍻 Spotkanie było jedną z ostatnich okazji do osobistego spotkania z Waldemar Mudryk w obecnej roli Dyrektora Operacyjnego Stowarzyszenia, który z końcem czerwca przestaje pełnić tę funkcję
11 czerwca 2021

Po raz trzeci Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych opublikowało Raport z działalności browarów, członków Stowarzyszenia. Tym razem obejmujący 2020 rok z porównaniem do poprzedniego roku.

Raport oparto o dane zebrane bezpośrednio od członków naszego stowarzyszenia i zaprezentowano w formie pomagającej opisać rzeczywistość browarów rzemieślniczych i rynek, na którym one działają, a także uchwycić zmiany na nim zachodzące.

Raport do pobrania na niniejszej stronie, pod linkiem: www.psbr.eu/do-pobrania

9 czerwca 2021

PSBR podjęło współpracę z znanym wszystkim polskim producentem drożdży płynnych Fermentum Mobile.
Współpraca będzie polegała na wsparciu browarów w postaci atrakcyjnej oferty na drożdże, z której członkowie Stowarzyszenia mogą korzystać już od czerwca.

7 czerwca 2021

Z dniem dzisiejszym zaprezentowaliśmy wszystkich partnerów w ramach nowej akcji w Polskim Stowarzyszeniu Browarów Rzemieślniczych – PARTNER PSBR.

Grupa firm od lat współpracujących z browarami rzemieślniczymi odpowiedziała na nasze zaproszenie do współpracy. Każdy z Partnerów zdecydował się przez najbliższy rok wspierać realizację projektów Stowarzyszenia.

W pierwszej edycji naszymi partnerami zostali Ireks – producent słodów, Sahm – producent szkła, Browamator – dostawca surowców piwowarskich.
Szczegóły na naszym profilu facebook oraz na podstronie www.pspbr.eu/wspolpraca

12 lutego 2021

Dziś w szeregach PSBR gościmy kolejny browar.  Witamy serdecznie wśród Nas Browar Lubrow !

22 grudnia 2020

Dzisiaj skierowaliśmy pismo w formie listu otwartego do Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące wyraźnie wzmożonych w ostatnich tygodniach kontroli celno-skarbowych prowadzonych w zakresie prawidłowości wyliczenia podatku akcyzowego. Działania służb celno-skarbowych zmierzają w kierunku podważenia prawa do stosowania obniżonej stawki akcyzy w wielu małych browarach, co stoi w sprzeczności z wolą ustawodawcy unijnego w zakresie ulg w podatku akcyzowym dla małych browarów oraz nadrzędną intencją wsparcia małych browarów leżącą u podstaw tych przepisów. Z pełną treścią pisma można zapoznać się na naszym profilu na Facebooku.

21 grudnia 2020

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Regionalnych Browarów Polskich skierowaliśmy dzisiaj pismo do Wicepremiera Jarosława Gowina z prośbą o spotkanie poświęcone uregulowaniu przepisów w zakresie sprzedaży zdalnej piwa. Pismo jest kontynuacją rozmów z Panem Premierem Jarosławem Gowinem, prowadzonych pod patronatem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców pod koniec listopada br., w których Pan Premier wyraził swoje poparcie dla umożliwienia sprzedaży zdalnej napojów alkoholowych.

10 grudnia 2020
Przed paroma tygodniami zamknęliśmy tegoroczną, pierwszą edycję Katalogu Członków PSBR. W tym tygodniu Katalog został wysłany w formie insertu do katalogu „ABC Restauracji” do blisko 10.000 adresatów z branży HoReCa w całej Polsce. Dodatkowo, nasz Katalog zostanie rozesłany w wersji cyfrowej do jeszcze większej bazy adresatów z branży HoReCa. Dystrybucja Katalogu buduje świadomość piw rzemieślniczych członków Stowarzyszenia oraz znaku „Piwo Kraftowe” w branży gastronomicznej.
27 listopada 2020

W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2021 roku tzw. podatku cukrowego oraz tzw. opłaty od małpek, przygotowaliśmy dla Członków Stowarzyszenia obszerny i kompleksowy Informator na ten temat, opracowany przez Dawida Siedleckiego z browarparagraf.com, prawnika specjalizującego się m.in. w prawie alkoholowym. W dniu dzisiejszym Informator został przesłany do Członków.

9 listopada 2020
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do Premiera oraz Przewodniczących Klubów i Kół Parlamentarnych pismo z prośbą o poparcie i wdrożenie dziesięciu propozycji zmian systemowych, które przyczynią się do poprawy otoczenia prawno-gospodarczego w naszym kraju oraz zwiększenia poczucia bezpieczeństwa małych i średnich przedsiębiorców przy prowadzeniu swoich biznesów.
Tzw. Dziesiątka Rzecznika MŚP powstała w porozumieniu z przedstawicielami 205 organizacji przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, a nasze stowarzyszenie w pełni poparło postulaty Rzecznika.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną listą postulatów wraz z ich omówieniem tutaj.
29 października 2020

Z dniem dzisiejszym grono członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych powiększa się o Brewery Hills. Serdecznie witamy!

15 października 2020

Do PSBR dołącza kolejny browar. Witamy serdecznie na pokładzie Browar Łańcut !

14 października 2020

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował raport „Branża piwowarska i sektory powiązane wobec pandemii Covid-19”. W przygotowaniu raportu w ostatnich tygodniach braliśmy udział wspólnie z pozostałymi organizacjami branży piwowarskiej w Polsce, swój wkład w raporcie mają również członkowie PSBR, do których skierowaliśmy autorów raportu, a także bliska nam przedstawicielka sektora gastronomicznego. W raporcie prezentujemy w szczególności 5 postulatów, które wsparły by sektor piwowarski oraz sektory z nami powiązane, w szczególności gastronomię. Raport jest dostępny tutaj.

9 października 2020

Dzisiaj Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję w zakresie naszego wniosku i udzielił prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny „PSBR.EU Piwo Kraftowe” na rzecz naszego Stowarzyszenia. Znak „Piwo Kraftowe” chroniony jest w klasach 32, 35 i 43, a czas trwania prawa ochronnego wynosi 10 lat od daty zgłoszenia i może być przedłużany na kolejne dziesięcioletnie okresy ochrony.

30 września 2020
Dzisiaj w „Craft Beer Muranów – Piwny Świat” w Warszawie odbyliśmy coroczne Zwyczajne Walne Zebranie Członków naszego Stowarzyszenia. Poza dopełnieniem statutowych formalności, porozmawialiśmy o dotychczasowych działaniach Stowarzyszenia, uruchomionych projektach i planach na przyszłość. Dziękujemy Członkom, którzy przyjechali na Zebranie oraz gospodarzom i pracownikom „Craft Beer Muranów – Piwny Świat” za gościnę w swoich progach!
21 września 2020

Rozpoczęliśmy ogólnopolską akcję promujacą wejście na rynek znaku „Piwo Kraftowe”.

Do wydarzenia zostało zaproszonych ponad 400 redakcji mediów tradycyjnych i elektronicznych w tym blogerów piwnych. Zarówno sam znak jak i publikacje o nim pojawiają się regularnie w mediach.

31 lipca 2020

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych po raz drugi opublikowało raport z działalności browarów, członków Stowarzyszenia obejmujący tym razem 2019 rok.

Raport oparto o dane zebrane bezpośrednio od członków naszego stowarzyszenia i zaprezentowano w formie pomagającej opisać rzeczywistość browarów rzemieślniczych i rynek, na którym one działają, a także uchwycić zmiany na nim zachodzące.
Raport do pobrania na niniejszej stronie, w zakładce „Do pobrania”

9 lipca 2020

Browar The Garage Monks z nami! Z dniem dzisiejszym mnisi z garażu dołączają do Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych

26 czerwca 2020

Z naszej inicjatywy Rada Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw powołała Zespół Roboczy ds. Branży Alkoholowej, w skład którego wszedł przedstawiciel naszego stowarzyszenia i który w ostatni piątek 26 czerwca odbył swoje pierwsze, organizacyjne posiedzenie.

Opracowanie i wsparcie zmian w prawie umożliwiających sprzedaż napojów alkoholowych z dostawą zostało uznane za priorytetowy obszar prac Zespołu.

22 maja 2020

Przystąpiliśmy do Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a Rzecznik MŚP dołącza do rosnącej koalicji ponad podziałami na rzecz sprzedaży napojów alkoholowych na odległość. Z Przewodniczącym Rady Przedsiębiorców pracujemy nad powołaniem Zespołu Roboczego Rady, który zajmie się szczegółowym opracowaniem propozycji zmian przepisów prawnych w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych.

Działania te są kontynuacją naszych wystąpień do rządu o umożliwienie sprzedaży piwa na odległość, które intensyfikujemy od połowy marca, gdy taki zakaz okazał się szczególnie dotkliwy z uwagi na wystąpienie pandemii i zamknięcie lokali gastronomicznych.

10 maja 2020

Na prośbę Ministerstwa Finansów, w związku z rozpoczęciem prac nad przeniesieniem dokumentacji akcyzowej na PUESC, przekazaliśmy do MF nasze propozycje uproszczenia systemu ewidencji i rozliczania akcyzy, które mogłyby wejść w życie łącznie z przeniesieniem dokumentacji na platformę online. Ogromne podziękowania dla Wojtka Frączyka (Widawa), Pawła Masłowskiego (Pinta) i Tomka Bryckiego (Za Miastem), którzy przekazali obszerne, kompleksowe uwagi odnośnie uproszczeń dla przedpłatowców i składów podatkowych. Pozostajemy w bezpośrednim kontakcie z osobą z MF odpowiedzialną za przedmiotowe prace.

8 maja 2020

Browar PERUN dołącza do PSBR! Witamy serdecznie w gronie Stowarzyszenia.

5 maja 2020

Zaopiniowaliśmy projekt rozporządzenia Ministra Finansów wprowadzającego możliwość odliczenia podatku akcyzowego przez podatnika, który zniszczy zwrócone piwo z przekroczonym terminem przydatności do spożycia. W stosunku do projektu Ministra zakładającego możliwość dokonania odliczenia akcyzy do 31 grudnia 2020 r. w przypadku całkowitego zniszczenia zwróconego piwa do 31 lipca 2020 r., przekazaliśmy poniższe nasze rekomendacje: wnieśliśmy o wprowadzenie takiej możliwości odliczenia na stałe, a nie tylko na czas pandemii, a w przypadku braku takiej woli, wnieśliśmy o wydłużenie okresu obowiązywania możliwości odliczenia co najmniej do połowy 2021 roku, wnieśliśmy o wprowadzenie możliwości odbioru, zniszczenia i odzyskania akcyzy nie tylko w stosunku do piwa przeterminowanego, ale również piwa, którego termin przydatności upływa w kolejnych 4 tygodniach od momentu zwrotu, co usprawni logistycznie obsługę zwrotów.

4 maja 2020

Skierowaliśmy naszą opinię do Komisji Ustawodawczej Senatu RP w związku z rozpoczęciem prac w Komisji nad inicjatywą ustawodawczą w zakresie projektu wprowadzenia obowiązkowego ostrzeżenia ciążowego na etykietach piwa. Wskazaliśmy, że podejmowanie obecnie prac nad tym projektem jest szczególnie niekorzystne z uwagi na nałożenie na producentów piwa dodatkowych wymagań prawnych i obciążeń finansowych w momencie dramatycznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej wywołanej epidemią koronawirusa. W tym kontekście zaapelowaliśmy do Senatu RP o wstrzymanie się z procedowaniem wszelkich inicjatyw, które nakładają dodatkowe obciążenia finansowe, zwłaszcza na mikro- i małych przedsiębiorców. Uważamy, że tego typu propozycje powinny zostać rozpatrzone w okresie, kiedy najpilniejsze wyzwania obecnego czasu będą rozwiązane, a sytuacja branży powróci do stabilności. Ponadto, wnieśliśmy o sprecyzowanie już na etapie projektu ustawy szczegółowych wymagań co do oznaczenia tj. kształtu i wielkości grafiki, znaków, liter itp., wskazaliśmy na szacunkową liczbę etykiet w sektorze browarów rzemieślniczych oraz szacunkowe koszty przeprojektowania i wyprodukowania nowych etykiet, wnieśliśmy o wydłużenie okresu przejściowego, w którym można jeszcze wprowadzać na rynek piwo ze starymi etykietami, do 36 miesięcy.

16 kwietnia 2020

Startuje strona internetowa Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych

Z dniem dzisiejszym uruchomiliśmy stronę www Stowarzyszenia – www.psbr.eu Znajdziecie na niej podstawowe informacje o Stowarzyszeniu, naszych członkach i podejmowanych przez nas działaniach. To także dodatkowa, poza Facebook, możliwość kontaktu z nami i zaczerpnięcia informacji jak można do Nas dołączyć. Stronę będziemy stopniowo uzupełniać i rozwijać o nowe informacje i funkcjonalności.

9 kwietnia 2020

Wspólny apel małych producentów branży alkoholowej.

Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się powołać ponad branżowy alians na rzecz sprzedaży zdalnej napojów alkoholowych i dzisiaj skierowaliśmy wspólne pismo do Minister Rozwoju, Premiera, Prezydenta, Sejmu, Senatu, mediów i organizacji pracodawców. Pod wspólnym apelem podpisało się kilkanaście producenckich organizacji winiarskich, cydrowych i piwowarskich. Pomoc prawną w zakresie pisma zapewnił serwis prawoalkoholowe.pl. Nasz postulat popiera też Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego „Browary Polskie”, który uwzględnia go w swoich wystąpieniach.

23 marca 2020

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych prezentuje znak PIWO KRAFTOWE.

Znak „Piwo kraftowe” to opracowany i promowany przez Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, jego członków oraz fanów piw kraftowych wyróżnik, który jednoznacznie identyfikuje piwa kraftowe pochodzące z małych, niezależnych browarów. Znak stworzyliśmy po to, by dodać konsumentom dodatkowej porcji informacji przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Wybierając butelkę czy puszkę ze znakiem „Piwo Kraftowe” macie 100% pewności, że wspieracie zakupowo mały, niezależny, innowacyjny, polski browar rzemieślniczy. Znak „Piwo kraftowe” został zgłoszony do Urzędu Patentowego RP i jest w trakcie procesu rejestracji jako chroniony prawem znak towarowy. Prawo do używania znaku posiadają wszyscy członkowie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych. Prosimy Was o trochę cierpliwości ponieważ aplikacja znaku na etykietach zajmie browarom kilkanaście tygodni do kilku miesięcy, ale wraz z upływem czasu będzie przybywać takich oznaczeń na butelkach browarów członków PSBR. Poza tym jesteśmy pewni, że browary same będą Was o tym chętnie informować.

20 marca 2020

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych przyłącza się do akcji #WspieramyPolskiKraft. To przede wszystkim odezwa wobec sytuacji związanej z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa. Decyzją rządu zamknięto wszystkie restauracje i puby, które stanowią lwią część rynku polskich piw rzemieślniczych/kraftowych. Wiele małych biznesów z godziny na godzinę musiało zawiesić swą działalność, co spowodowało drastyczny spadek popytu na piwa kraftowe.

Akcja skierowana jest do wszystkich fanów piw rzemieślniczych, by zachowując bezpieczeństwo w kontaktach bezpośrednich nie przestawali kupować piw kraftowych w butelkach. Każda zakupiona sztuka to wielka pomoc dla browaru, sklepu i dystrybutora. Powstała specjalna nakładka na profile na Facebook, kolejno powstało wydarzenie Wspieramy Polski Kraft zainicjowane wspólnie przez grupę blogerów piwnych i browarów kraftowych. Dzisiaj nasze Stowarzyszenie ponownie wystąpiło do Minister Emilewicz w jednym postulacie w szczególności: apelujemy o umożliwienie nam i lokalom sprzedaży piwa z dowozem do klienta i przez internet.

17 marca 2020

W związku z obecną sytuacją rynkową będącą skutkiem wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego oraz szeregiem rozporządzeń władz państwowych, skierowaliśmy dzisiaj pismo do Minister Rozwoju, Pani Jadwigi Emilewicz z propozycjami decyzji i działań, które naszym zdaniem powinny się znaleźć w pakiecie osłonowym dla firm. Oprócz propozycji o charakterze „ogólnobiznesowym”, w piśmie zawarliśmy również kilka punktów specyficznych dla naszej branży oraz branży gastronomicznej.

31 stycznia 2020

Kolejny browar w naszych szeregach, rośniemy w siłę – witamy wielkopolski Browar Za Miastem !

14 stycznia 2020

Miło nam poinformować, że z dniem dzisiejszym szeregi naszego stowarzyszenia zasilił Browar Waszczukowe! Witamy na pokładzie!

12 grudnia 2019

Kraft Roku to organizowany corocznie już od 12 lat największy w Polsce profesjonalny konkurs piw rzemieślniczych. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w ubiegłym tygodniu przy Sympozjum Piwowarów Zawodowych, a nasze Stowarzyszenie objęło patronat nad konkursem.

Emocje po mającym swój finał w ostatnią sobotę konkursie powoli opadają 😊 Z ogromną przyjemnością informujemy, że około jedna trzecia wszystkich medali przyznanych w konkursie padła łupem członków naszego Stowarzyszenia 😁 Wśród nagrodzonych browarów znalazły się: Browar Widawa, Browar Bury, Browar PINTA, Trzech Kumpli – Browar Lotny, Browar PiwoWarownia, Brokreacja, Doctor Brew, Browar Raduga, Browar ReCraft, Browar Inne Beczki, Browar Stargard, Browar Harpagan, Browar Kingpin oraz Browar Nepomucen, który zgarnął również główną nagrodę w konkursie – Kraft Roku 2019!

Gratulujemy organizatorom, wszystkim uczestnikom konkursu i wszystkim nagrodzonym piwowarom!

Pełne wyniki konkursu znajdziecie tutaj: http://www.kraftroku.pl/…/kpr-kraft-roku-2019-wyniki,17.html. Poszukajcie nagrodzonych piw w pubach i sklepach!

4 listopada 2019

Począwszy od tegorocznej edycji, zaplanowanej na początek grudnia, nasze Stowarzyszenie objęło patronatem największy konkurs piw rzemieślniczych w Polsce Kraft Roku, jak również będzie aktywnie włączać się w jego promocję i rozwój.

KPR to konkurs, którego z pewnością nie trzeba przedstawiać ani rekomendować osobom związanym z piwowarstwem rzemieślniczym lub interesującym się piwem kraftowym. Zachęcamy browary rzemieślnicze do wzięcia udziału w tegorocznej edycji – wszystkie niezbędne informacje i formularz zgłoszeniowy znajdziecie tutaj: http://www.kraftroku.pl/

14 października 2019

Miło nam poinformować, że grono członków naszego Stowarzyszenia powiększa się po raz kolejny! Z dniem 14 października 2019 roku do Stowarzyszenia dołącza przedstawiciel Browar Bury!

Witamy na pokładzie!!!

5 lipca 2019

Prezentujemy pierwszy roczny Raport działalności browarów zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Browarów Rzemieślniczych. Pierwszym rokiem objętym podsumowaniem jest pełny rok 2018.

Planujemy przedstawiać takie zestawienia co roku. Regularne zbieranie danych pozwoli już niebawem opisywać rynek polskich piw kraftowych również w kontekście pojawiających się trendów i dynamiki zmian zachodzących na rynku.

W roku 2018 skupionych w Stowarzyszeniu było (średnio) 28 browarów rzemieślniczych. Podawanie danych do zestawienia było fakultatywne, na co zdecydowało się 24 członków PSBR.

9 czerwca 2019

W dniu 9 czerwca 2019 roku we Wrocławiu odbyło się Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Członkowie przyjęli sprawozdanie finansowego i sprawozdanie Zarządu z działalności Stowarzyszenia w 2018 roku, sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2018 oraz udzielili absolutorium członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej za sprawowanie obowiązków w 2018 roku. Przyjęto też logotyp Stowarzyszenia oraz przeprowadzono wybory uzupełniające do władz Stowarzyszenia.

W wyniku stosownych głosowań, z dniem dzisiejszym do Zarządu Stowarzyszenia wszedł Grzegorz Ziemian (Browar Stu Mostów), a do Komisji Rewizyjnej Marek Puta (Browar Piwoteka).

Przeprowadzono również dyskusję nad przyszłością i przyszłymi działaniami Stowarzyszenia.

25 lutego 2019

Przedstawiamy stanowisko Stowarzyszenia w zakresie wykorzystywania określenia „piwa kraftowe” przez browary należące do koncernów piwowarskich.

Pismo zostanie skierowane do szerokiego grona organizacji i instytucji życia publicznego oraz administracji i z pewnością nie jest ostatnim działaniem Stowarzyszenia w zakresie obrony tożsamości browarów rzemieślniczych.

9 stycznia 2019

Z dniem 9.01.2019 roku Agnieszka Dejna złożyła rezygnację ze sprawowania funkcji Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych oraz złożyła deklarację o wystąpieniu ze Stowarzyszenia.

13 grudnia 2018

Kolejne browary rzemieślnicze zasiliły nasze szeregi!

Do grona członków Stowarzyszenia dołączyły Browar ReCraft i Browar Jastrzębie. Serdecznie witamy!

17 listopada 2018

Prezentujemy nasze pierwsze podejście do sformułowania definicji browaru rzemieślniczego.

Została ona opracowana przez zarząd i dyskutowana na ostatnim walnym zgromadzeniu PSBR, które odbyło się we wrześniu w Krakowie.

16 listopada 2018

Z dniem 16.11.2018 roku Tomasz Rogaczewski złożył rezygnację ze sprawowania funkcji Członka Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych oraz złożył deklarację o wystąpieniu ze Stowarzyszenia.

14 listopada 2018

W miniony weekend w Poznaniu przeprowadzono tegoroczną edycję Konkursu Piw Rzemieślniczych Kraft Roku, największego i najważniejszego konkursu piw w Polsce.

Browary zrzeszone w Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych zebrały blisko jedną trzecią wszystkich medali, a nasi członkowie aż 15-krotnie zostali nagrodzeni złotym medalem!!!

Składamy ogromne gratulacje wszystkim nagrodzonym browarom!

13 listopada 2018

Miło nam poinformować, że grono członków naszego Stowarzyszenia powiększyło się kolejny raz!

Podczas Poznańskich Targów Piwnych w nasze szeregi wstąpili przedstawiciele Browar Stargard, Browar Recraft i Browar Widawa!

Witamy na pokładzie!!!

21 września 2018

W dniu 21 września 2018 roku w Krakowie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Na Walny Zgromadzeniu Zarząd przedstawił propozycje działań Stowarzyszenia, planowany pakiet korzyści dla członków Stowarzyszenia, budżet na 2019 rok oraz wstępną propozycję definicji browaru rzemieślniczego.

Członkowie Stowarzyszenia przyjęli też uchwałę w zakresie wysokości składek członkowskich.

5 września 2018

Miło nam poinformować, że rożnie grono członków naszego Stowarzyszenia! Do Stowarzyszenia dołączają przedstawiciele Browar Palatum i Browar Harpagan!

Witamy na pokładzie!!!

19 lipca 2018

6 lipca Wydział Ekonomiczno-Handlowy Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE zorganizował w Brukseli imprezę letnią dla swoich odpowiedników z innych państw członkowskich UE. Zaproszono dyplomatów z pozostałych 27 krajów, którzy na co dzień reprezentują interesy swoich państw w ramach prac UE m.in. w zakresie polityki handlowej, przemysłowej, rynku wewnętrznego UE oraz polityki konsumenckiej.

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych było partnerem imprezy, a na imprezie o typowo wakacyjnym charakterze zaprezentowano piwa z polskich browarów rzemieślniczych, członków Stowarzyszenia.

13 czerwca 2018

W dniu 6 czerwca 2018 roku odbyło się Nadzwyczajne Zebranie Członków Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych.

Zebranie odbyło się w trybie określonym w par. 16 pkt 2 Statutu, co oznacza głosowanie za pomocą elektronicznych środków porozumiewania się na odległość, drogą poczty elektronicznej.

Walne Zebranie Członków stosowną uchwałą przyjęło regulaminy władz Stowarzyszenia.

10 maja 2018

Z satysfakcją informujemy, że dzisiaj otrzymaliśmy postanowienie Sądu o rejestracji naszego Stowarzyszenia, co było podstawowym wymogiem formalnym do pełnego działania. Oznacza to w szczególności, że Sąd zaakceptował zapisy statutu naszej organizacji i możemy spokojnie kontynuować rozpoczęte prace.

22 lutego 2018

Toczą się prace legislacyjne mające na celu uchwalenie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. W szczególności projektowane zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia oznaczają wprowadzenie obowiązku podawania wykazu składników wraz z informacją o wartości odżywczej oraz wartości energetycznej również w odniesieniu do piwa. Do tej pory, napoje o zawartości alkoholu wyższej niż 1,2% objętościowo oraz piwo korzystały ze zwolnienia w tym zakresie.

Wprowadzenie tego przepisu będzie w praktyce oznaczało, że na etykietach piw będą musiały pojawić się wykazy składników odżywczych (dla piwa w szczególności: białko, węglowodany w tym cukry, błonnik, sól) wraz z podaniem ich wartości odżywczych oraz wartość energetyczna. Aby spełnić ten warunek, każde piwo będzie musiało zostać przebadane laboratoryjnie, a szacunkowy koszt kompletu badań w certyfikowanym laboratorium oscyluje w granicach 800-1000 zł dla 1 piwa. Znając liczbę swoich piw w ofercie oraz średnią liczbę corocznych nowości, łatwo policzyć, że może to dla nas oznaczać łączne dodatkowe koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych rocznie, nie wspominając o ewentualnych wydatkach na opracowanie nowych etykiet.

Stawiając sobie za główny cel reprezentowanie interesów browarów rzemieślniczych w Polsce, Stowarzyszenie przekazało wczoraj stanowisko w zakresie tego projektu do Ministerstwa Zdrowia.

25 stycznia 2018

Dzisiaj w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Stowarzyszenia Browarów Rzemieślniczych, na którym przedstawiciele 25 browarów jednogłośnie zdecydowali o powołaniu stowarzyszenia i przyjęcia jego statutu.

W gronie założycieli Stowarzyszenia znaleźli się przedstawiciele: AleBrowar, Browar Bednary, Beer Bros., Browar BIRBANT, Browar Brodacz, Brokreacja, Doctor Brew, Inne Beczki, Browar Kingpin, Browar Nepomucen, Browar PINTA, Piwojad, Browar Piwoteka, Browar PiwoWarownia, Pracownia Piwa, Browar Raduga, Browar Solipiwko, Browar Spółdzielczy, Browar Stu Mostów, Browar Szpunt, Trzech Kumpli – Browar Lotny, Ułan Browar, Browar Zakładowy, Browar Zapanbrat, Browar Zarzecze.

Główne cele stowarzyszenia skupiają się na reprezentowaniu interesów polskich browarów rzemieślniczych, promocji i popularyzacji piwa rzemieślniczego, pomocy merytorycznej i organizacyjnej dla browarów rzemieślniczych, zapewnieniu warunków sprzyjających aktywności zawodowej w zakresie produkcji piw rzemieślniczych.

Do zarządu Stowarzyszenia wybrano Marka Kamińskiego (Browar Kingpin) powierzając mu jednocześnie funkcję prezesa zarządu oraz Agnieszkę Dejnę (Browar Spółdzielczy), Piotra Sosina (Browar Trzech Kumpli), Ziemowita Fałata (Browar Pinta) i Tomasza Rogaczewskiego (Pracownia Piwa) w charakterze członków zarządu. Do komisji rewizyjnej weszli Krzysztof Kula (Browar Birbant), Maciej Piaszczyński (Ułan Browar) i Michał Saks (AleBrowar).

Władze Stowarzyszenia niezwłocznie przystąpią do operacyjnego ustanowienia Stowarzyszenia oraz organizacji jego prac. Pierwszymi krokami będą zgłoszenie stowarzyszenia do rejestracji w KRS oraz przygotowanie regulaminów funkcjonowania organów Stowarzyszenia wraz z regulaminem przyjmowania nowych członków. Ambicją członków Stowarzyszenia jest zrzeszenie szerokiej grupy przedstawicieli browarów rzemieślniczych, stanowiącej silny głos na rzecz interesów małych producentów piwa w Polsce.

Napisz do nas

Kontakt

Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych
ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
KRS: 0000729548 | NIP: 5272850353

Znajdź nas w social media:


Zarząd PSBR

Marek Kamiński
Prezes Zarządu PSBR

Piotr Sosin
Wiceprezes Zarządu PSBR

Ziemowit Fałat
Członek Zarządu PSBR

Grzegorz Ziemian
Członek Zarządu PSBR